Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Образователният министър: Чака ни глад за учителски кадри, разривът ще е до 10 г.
Автор: Екип Varna24.bg 14:03 / 03.08.2017Коментари (3)1628
©
През последните дни, когато отново се разгоряха спорове около правилата за приема на първокласници в София, лятната ваканция на учениците и задължителното обучение на 4-годишните, встрани от фокуса на вниманието на медиите и обществото остана едно предупреждение, което отправи образователният министър Красимир Вълчев. Чака ни глад за учителски кадри, алармира той вчера. Според министър Вълчев опасността да се изправим пред криза в образованието заради този проблем е съвсем реална, а процесът вече е започнал.

Просветният министър посочи: последните две-три години и в следващите 10-12 години ще имаме голям брой педагогически специалисти, които ще навлязат в пенсионна възраст. Може би в следващите между 5 и 10 години ще бъде най големият разрив - от една страна броят на учителите, които ще навлязат в пенсионна възраст и от друга страна броят на учителите, които ние можем да осигурим и да попълним на техните места.

Директори на училища уточняват, ако допреди 5 години бяха малко специалистите по езици, сега недостигът е в друга посока. Диян Стаматов, директор на 119-а гимназия "Акад. Михаил Арнаудов": Всъщност дефицитът е най-силен в посока природни дисциплини и информационни технологии. Този проблем се усеща още от сега, а след няколко години това наистина ще се превърне в криза.

Недостигът на педагогически кадри не е само софийски проблем. Същата е ситуацията в цялата страна. 

Татяна Шехова, директор на 1 СУ "Св.Св. Кирил и Методий" в Смолян: Особено по тежките дисциплини - природните. Понасити се пазара при нас с преподаватели по чужди езици, понасити се пазара с филолози, с (учители по) история и география, но химия и физика и за дисциплините, които са с по-малък хорариум в учебните планове, започват да липсват.

Стартовата заплата на един начинаещ учител е 660 лева. Възнаграждението на преподавател с между 15 и 18-годишен стаж може да достигне между 900 и 1000 лева. Доходът се повишава, ако някой се ангажира с допълнителни дейности - на класен ръководител или заместващ учител. Увеличаването на парите ли е панацеята за решаване на проблема с недостига на кадри? Оказва се, че не, подчертава Диян Стаматов: Това е само едната важна стъпка, която трябва да се направи и през последните две години тренда на повишаване на заплатите, преобладаващо на стартовите, вече е факт.

Този тренд в годините се следва, но много важна стъпка е подкрепата по време на самото обучение за учителска правоспособност.

За да предотвратят кризата, от просветното министерство са решили да създадат информационна система, която да срещне с търсенето и предлагането. В нея от една страна: Регионалните управления ще попълват информация за броя на учителите, които навлизат пенсионна възраст и предстои да се пенсионират, от друга страна професионалните направления и специалностите, които завършват студентите с педагогическа правоспособност, ще вкарват като информация желанията за работа в определени региони, подчерта министър Красимир Вълчев

Основен приоритет за него остава в системата да бъдат приобщени млади хора. Но се търсят и резервни възможности, например: Да осигурим възможности за работа и след пенсионна възраст, включително и при облекчени условия. Голяма част от навлизащите в пенсионна възраст учители, а и не само за учители - работещи в други професии, са склонни да продължат да работят и след пенсионна възраст, но при по-облекчени условия. Ние ще предложим промени в нормативната уредба, така те да могат да го правят - за определени длъжности, при частично норма преподавателска работа.

В момента министерството подготвя законови промени в тази посока. Така топката остава в ръцете на депутатите, които наесен, когато се завърнат от лятната си почивка, трябва да се заемат с решаване на проблемите на образованието.

Източник: БНР









Зареждане! Моля, изчакайте ...
0
 
 
Ей, верно ли? А задават ли си въпроса ЗАЩО?
+1
 
 
Който се хване, да стане учител, също го очаква глад, може би за това не се получават нещата, а?
+2
 
 
И понеже се очаква глад за учители, единственото, което успяхте да измислите е промени във ваканциите на учениците! Жалки, безпомощни, некадърни, безочливи, продажни нещастници!
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Март 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Кабинетът "Денков - Габриел"
Реформи в БДЖ
ТВ и шоу сезон 2023/2024 г.
Парламентарни избори 2024
49-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Варненци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Статистика: